Bűnmegelőzési hírlevél

 

Vigyázat, csalók!

Válogatás az elmúlt hetek eseményeiből

 

Nagyon gyakori, hogy az elkövetők pénzintézetre, bankra hivatkozva csalják ki a számla vagy bankkártya birtokos személyes adatait, internetbanki belépéshez szükséges azonosítót, biztonsági kódot, jelszót vagy bankkártya adatokat.

Viszonylag új módszer, hogy a csalók a bankok, pénzintézetek web oldalaihoz a megszólalásig hasonlító ál web oldalakat hoznak létre, ahová egy, a bank nevében e-mailben küldött linkre kattintva lehet jutni, vagy a keresőbe beírva a keresett bank nevét, a felkínált lehetőségek között szinte bizonyosan az elsők között fog szerepelni az ál banki oldal is.

 

H.L. 2023.01.5-én egy telefonhívást kapott napközben, amelyben az ismeretlen telefonáló  az MKB bank alkalmazottjaként mutatkozott be és banknál történt rendszer hibára hivatkozva különböző adategyeztetést kért. Sajnos a sértett megadta a kért adatokat, ezt követően a számlájáról több, mint 3,5 millió forintot utaltak el.

 

2023.01.23-án egy Gyöngyös környéki lakos az internetes címére egy adategyeztetésről szóló e-mailt kapott az MKB Bank nevében. Az e-mailben egy linket is küldtek, amely a bank oldalára navigálja. A linkre kattintva egy, a bank valódi oldalához a megszólalásig hasonlító oldalra került, ahol megadta a belépéshez szükséges adatait. Ezt követően rövid időn belül kapott a bankjától a mobil telefonjára egy ellenőrző hívást, amely szerint több, mint négy millió forintot utaltak el a számlájáról, mindezt a tudta és beleegyezése nélkül.

 

K.Ané adatait szintén egy, a bank nevében küldött linkre kattintva szerezték meg, amelyet e-mailban kapott. Tőle kérték a netbankos jelszava megváltoztatását is, amelyet követően a számlájáról közel 140 ezer forintot utaltak el.

 

Se szeri, se száma a hasonló eseteknek, kitől több, kitől kevesebb pénzt elutalva, elvásárolva a sértett bankszámlájáról a tudta és beleegyezése nélkül. Ami mindegyik esetben közös, a csalások elkövetéséhez a sértettek maguk szolgáltatták ki azokat adatokat, amelyek birtokában lehetővé vált a bűncselekmények elkövetése.

 

 

  • Ne üzenetben kapott linkről lépjen a bankja web oldalára!
  • Mindig ellenőrizze gondosan, hogy valóban a bankja hivatalos web oldalára lépett be!
  • Üzenetben kapott linkről, vagy ismeretlen telefonáló által javasoltak alapján, még ha pénzintézeti alkalmazottnak is mondja magát, soha ne töltsön le és telepítsen alkalmazást!

 

Az egyik leginkább elterjedt károkozó,  „vírusírtónak” is titulált alkalmazás, az Anydesk elnevezést viseli, de vannak más alkalmazások is, amelyek távoli hozzáférést biztosítanak a kiszemelt áldozatok eszközeihez, és az azon tárolt összes fájlhoz, jelszóhoz.

 

  • Ha nem tudja pontosan egy alkalmazásról, mire használható, ne telepítse sem a számítógépére, sem egyéb mobil eszközre, különösen mások kérésére ne tegyen ilyet!

 

  • Ha ilyen, vagy hasonló hívást kap, azonnal ellenőrizze vissza! Hívja fel Ön a számláját kezelő pénzintézetet, vagy érdeklődjön személyesen a bankjában!
  • Egyeztessen a pénzintézettel az Ön számára legideálisabb védelemről!

 

Ha minden elővigyázatosság, odafigyelés ellenére mégis bűncselekmény történne a sérelmükre, kérjük  azonnal értesítsék a Rendőrséget!

112